Results for volume 1 – 24th March 2012

1st place = 6pts | 2nd place = 3pts | 3rd place = 1pts

 

K1 & Light Continuous team results:

1st: Royal Holloway – 44points

2nd: University of Essex – 22 points

3rd: Swansea University – 21 points

4th: Nottingham University – 15 points

5th: King’s College University of London – 13 points

5th: Open University – 13 points

6th: University of Bradford – 6 points

6th: University of Surrey – 6 points

7th: Imperial College of London – 3 points

8th: University of Bath – 1 point

8th: UCA Farnham – 1 point

 

Strike & Grapple team results:

1st: Open University – 21 points

2nd: University of Bradford – 15 points

3rd: Royal Holloway – 7 points

3rd: University of Surrey – 7 points

 

K1 -60kg

1st: Tchu Liang – Royal Holloway

2nd: Simon Kaufhold – Imperial College of London

 

K1 -70kg –1yrs

1st: George West – Open University

2nd: Rhys Morgan – Swansea University

3rd: Benedict Wong – King’s College University of London

 

K1 -70kg -2yrs

1st: Emil Porozhanov – University of Essex

2nd: Marius Baade – Royal Holloway

3rd: Jonathan Traetto – UCA Farnham

 

K1 -80kg -1yrs

1st: Elliott Northmore – Nottingham University

2nd: Geva Shamam – Royal Holloway

3rd: Jacob Borro – Royal Holloway

 

K1 -80kg -2yrs

1st: Pavel Panasiuk – University of Bradford

2nd: Peter Williamson – Nottingham University

3rd: Boris Grigorov – Royal Holloway

 

K1 -80kg +2yrs

1st: Dexter Awoyemi – King’s College University of London

2nd: Derrick Nelson – University of Essex

3rd: Abdul Osumanu – Royal Holloway

 

K1 -90kg -1yrs

1st: Matt Dakin – University of Surrey

2nd: Konrad Onufruk – University of Essex

3rd: Hector Horlick – Royal Holloway

 

K1 -90kg -2yrs

1st: Jonas Vitkauskas – Royal Holloway

2nd: Jakub Dziekan – University of Essex

3rd: Rustam Zhunissali – University of Essex

 

K1 +100kg

1st: Oliver Williamson – Nottingham University

2nd: Savvas Voutyras – University of Essex

 

K1 Female -65kg

1st: Rebecca Caman – Royal Holloway

2nd: Nicky Hockin – Swansea University

 

K1 Female -55kg

1st: Ella Wu – Open University

2nd: Anna Artarska – University of Essex

 

Light Continuous -60kg

1st: Benedict Wong – King’s College University of London

2nd: Christ Thomas – Swansea University

3rd: Josh Daniels – Open University

 

Light Continuous -70kg

1st: Geraint Brown – Swansea University

2nd: Alun Dowdeswell – Swansea University

3rd: Vincent Lee – Royal Holloway

 

Light Continuous -80kg

1st: Hector Horlick – Royal Holloway

2nd: Abdul Osumanu – Royal Holloway

3rd: Sean Graham – University of Bath

 

Light Continuous -90kg

1st: Hector Horlick – Royal Holloway

2nd: Rhys Evans – Swansea University

 

Strike & Grapple -60kg

1st: Pierre Vong – University of Bradford

2nd: Vishy Valivety – University of Bradford

 

Strike & Grapple -70kg

1st: Kyril Kotashev – Royal Holloway

2nd: Freddie Quek-Richards – University of Bradford

3rd: Edward Hall – Royal Holloway

 

Strike & Grapple -80kg

1st: Luke Austin – Open University

2nd: Dean Lawrence – Open University

3rd: Ross Milton – University of Surrey

 

Strike & Grapple -90kg

1st: Matt Dakin – University of Surrey

2nd: Steve Fullard – University of Bradford

 

Strike & Grapple +100kg

1st: Ryan Hales – Open University

 

Strike & Grapple -55kg

1st: Ella Wu – Open University